Když kočka sežere něco, co jí neudělá dobře

29. prosince 2006 v 10:02 | Muninka:-) |  ♣Chovatelství♣

Cizí tělesa v zažívacím traktu a kostní trus. (Veterinární zákroky)

Cizí tělesa jsou jednoduše takové předměty v zažívacím aparátu, které tam zkrátka nepatří.

Je kolikrát až neuvěřitelné, jaké předměty nebo objemové hmoty je schopen pes pozřít. Nejčastějšími předměty jsou kameny, různé plastové části hraček (kolečka od autíček, oči od plyšových zvířátek), tkaniny (kusy koberce, bot), igelitové a mikroténové sáčky, ale také magnetofonové kazety, jehly, vlašské ořechy, plechovky od konzerv nebo víčka od pivních lahví.

Cizí těleso s tenkém střevě - kameny.
Nejčastějším věkem, kdy přicházejí tyto zdravotní komplikace je období mezi 3. - 5. měsícem. Je to doba výměny zubů u štěňat a souvisí to s jejich naléhavou potřebou masírovat své dásně neustálým kousáním, což jim usnadňuje prořezávání zubů přes dásně. V této době je nutné kontrolovat předměty, které si štěně zvolí ke kousání a předcházet nevhodnému výběru tím, že štěněti nabídneme předměty vhodné. V současné době jsou to různé výlisky různých tvarů z tzv. buvolích kostí, různých vitaminizovaných tyčinek apod. Důležité je, aby v prostředí, kde štěně chováme, nebyly výše zmíněné rizikové předměty.

Samostatnou kapitolou zdravotních komplikací jsou kosti. Pokud máme neodehnatelné nutkání (záměrně není řečeno úchylku, abychom někoho neurazili) dopřát svému psu kosti, měly by to být např. telecí nebo vepřová kolena, tedy kosti, které pes nerozkouše a nespolyká. Pouze z nich okouše měkkou tkáň a se zbytkem si pak spíš jen hraje. V žádném případě nejsou vhodné kosti králičí, drůbeží, vepřově či telecí krky apod.

Cizí těleso v tenkém střevě - vlašský ořech.

Samostatnou kapitolou jsou cizí tělesa uvízlá v jícnu, což je stav, který kriticky ohrožuje život pacienta.

Je velmi smutnou skutečností, že do těchto svízelných situací své miláčky obvykle dostane jejich majitel. Velmi ilustrativní byla věta majitelky šestiměsíčního labradora, jež vešla do ordinace se slovy : "Můj pes aportoval kámen, má ho v žaludku. Asi takový," a rozevřela ukazovák a palec dobrých deset centimetrů od sebe. "Ale paní, kdo by dělal takovou blbost a házel mu jako aport kámen?" "Já!" Udělali jsme rentgen a co myslíte? Měl ho tam!

Kostní trus v sestupné části tlustého střeva.

Ve všech těchto uvedených případech bylo nutné přistoupit k operaci pacienta a vyjmutí nepatřičného obsahu střevního.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Adéla Adéla | 1. listopadu 2010 v 19:56 | Reagovat

Ahoj pořád nám někdo likviduje kočky nejprve nám je otrávil byly 2 kočky a měli jsme je 5 let.A teď nám ho zmlátil.Nevím co mám dělat a ani nevím jak je mám ochránit.(Máme je celoročně venku!)Děkuji za snahu o radu.Dělá nám to asi schválně.ahoj a děkuju.

2 Monika Netolická Monika Netolická | Web | 6. listopadu 2010 v 18:38 | Reagovat

Ahoj :) to je strašné, moc mě to mrzí :( Já mam doma šest koček, pět z nich bydlí celoročně doma, protože se také bojíme, abychom o ně nepřišli. Asi nejlepší způsob jak je venku ochránit je vybudovat jim venkovní voliéru. Taky jsme na začátku roku budovali, protože i když kočky máme v baráku, někdy se jim zasteskne po venku.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.