Křeček zlatý

29. prosince 2006 v 0:15 | Muninka:-) |  ◄ Referáty ►
latinsky: Mesocricetus auratus
Křeček zlatý, zvaný též syrský, známý po celém světě jako domácí zvířátko, má svůj přírodní areál omezený na malou oblast v Západní Asii.
SRST : Na zlatém kožíšku mívá tmavou skvrnu na čele a černý proužek od tváří nahoru na šíji. Směrem na spodní stranu barva srsti bledne a na spodině je šedobílá. Důležitou funkci pro udržení srsti v dobrém stavu má čištění a k tomu křeček zlatý používá přední zuby a drápy nohou. Někdy může mít i blešky.
KARTÁČOVÁNÍ: I když se Křeček zlatý velmi dobře očistí sám, když se hodně zašpiní, můžete ho jemně vykartáčovat měkkým kartáčkem na zuby. Když je to opravdu nutné, navlhčete kartáček teplou vodou, ale nikdy křečka příliš nenamáčejte.
POTRAVA: Pro přenes potravy do nory (do domečku) používá takzvané lícní torby, do kterých si potravu strká a po příchodu vyndá do spižírny. Stravu je se semínky, obilím a trávou. V této době se křečci zlatí chovají spíše doma nebo pro chov, proto si pochutnají i na ovoci např. hroznovém víně, jablku nebo salátu. Voda je důležitou částí denní potravy a křeček ji potřebuje každý den.
ROZMNOŽOVÁNÍ: Chov křečků je lepší nechat profesionálům, protože je třeba značné odbornosti pro výběr správné doby páření. Je tu také naléhavý problém, jak najít pro mláďata nový domov - a v jednom vrhu se jich může narodit až deset. Je to velmi nepravděpodobné, ale přece jen se může stát, že si koupíte samičku, která už je těhotná. Mladí křečci se rodí šestnáct dní po páření. Že váš křeček má nečekaná mláďata poznáte snadno, protože uslyšíte z hnízda jejich pískání. Rodí se úplně bezmocní. Nevidí, neslyší a ani nemají srst. Pokud se Vám stane, že budete mít nečekaná mláďata, je lepší, poradit se s veterinářem.
POHYB A HRA: Když budete mít klec s křečkem ve své ložnici, brzo zjistíte, jak k´je váš křeček v noci čilý, jak hrabe v pilinách a probíhá v kole. Ale pro rak aktivní zvíře pohyb v kleci nestačí, křečci makí velmi rádi každodenní hru mimo klec. Prostor ke hraní, z kterého křeček nemůže, se dá udělat z hobry nebo z velké dřevěné bedny se stěnami asi 30 cm vysokými a s pilinami na dně (aby se do nich křeček mohl zahrabat). Křeček bude možná zpočátku nervózní, ale po navštěvování bedny každý den se uklidní. Do krabice mu můžete dát jak kolečko s klece, větvičky (pozor, aby nebyli jedovaté), kostičky ze stavebnice, tak i rouru od toaletního papíru, který má doma každý a křečkovi se velice líbí prolézání.
CHYTÁNÍ ZABĚHLÉHO KŘEČKA: Pokud se Vám křeček zaběhne, zkuste dát potravu do otevřené klece a postavit ji na místo, kde si myslíte, že se křeček schovává. Až v noci dostane hlad, vrátí se a ráno bude spát v hnízdě. Další způsob, jak chytit křečka je, že dáte kbelík a postavíte k němu kousek dřeva, po kterém by mohl vyjít nahoru. Do kbelíku dejte něco k jídlo, co má křeček rád, a až bude mít hlad, ucítí jídlo, půjde pro něj a spadne do kbelíku.
ČIŠTĚNÍ KLECE:
Jednou za den odstraňte zbytky potravy, odeberte všechny vlhké piliny a nahraďte je čerstvými.
Jednou za týden Vyměňte všechny piliny a nahraďte je čerstvými.
Jednou za měsíc: Vyčistěte celou klec i bedničku s hnízdem. Omyjte ji mýdlovou vodou s několika kapkami mírného desinfekčního prostředku. Dobře osušte a dejte dovnitř čerstvé piliny.
ZAJÍMAVOST: Délka trupu u samečka je 17 cm a u samičky 18 cm. Ocásek mají malý jenom 1,2 cm. Hmotnost samečka je 120 - 170 g a samičky 150 - 180 g.
SEZNAM VĚCÍ, CO BUDETE PRO KŘEČKA POTŘEBOVAT
-klec
-bednička na hnízdo
-cvičební kolo
-piliny
-materiál na hnízdo: seno, bílý papír, bavlněné hadry, lepenka
-misky na jídlo
-napájecí láhev
potrava: hotové, kupované krmení pro křečky, zeleniny
-malá větev nebo kus tvrdého dřeva na hryzání
ZDRAVÍ
Když si myslíte, že je váš křeček možná nemocný, neodkládejte návštěvu u zvěrolékaře. Ten pozná, jestli je to něco vážného a bude vědět, co s tím dělat. Křeček je obvykle zdraví, když je správně krmen, má dost pohybu a jeho klec je udržována v suchu, v čistotě a teple. Ale i při nejlepší péči může onemocnět.
Jak poznáme, že je křeček nemocný?
Může odmítat potravu.
Může schouleně sedět, být unavený a ospalý.
Může mít kolem ocasu mokrou a ušpiněnou srst (průjem).
Z očí nebo nosu mu může téci.
Srst se mu může přestat lesknout.
Kolem kožíšku se mohou objevit olysalá místa.
Když máte jakékoliv obavy, odneste křečka ke zvěrolékaři. Do té doby se postarejte, aby byl křeček v teple a měl dost čerstvé vody.
ZUBY
Křeččí zuby rostou celý život. Když se neobrušují neustálím hryzáním, mohou tak narůst, že křeček nemůže jíst.
Křeček se dožívá věku asi dvou nebo tří let, občas i více.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mary mary | 1. února 2008 v 20:05 | Reagovat

Pro křečka je taky nezbytná lízací sůl.

2 verca verca | E-mail | Web | 2. července 2008 v 15:23 | Reagovat

Ahoj, chceš mít super mega návštevnost? Když jo, tak klikni na můj web, a můžeš mít online i 88 747!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.