Mallorca

29. prosince 2006 v 0:28 | Muninka:-) |  ◄ Referáty ►
MALLORCA
Je tu zeměpisný koutek a tentokrát budeme mluvit o Mallorce, kterou jsme navštívili s mojí rodinou v létě 2005. A tady jsou nějaké informace o ní.
Zeměpisné údaje: Mallorca se nachází ve středozemním moři. Je součástí Baleárských ostrovů je z nich největší. Na rozdíl od dalších známých španělských ostrovů - Kanárských, které jsou původu vulkánského, byly Baleáry vytvořeny vrásněním. Jsou útržkem pevninské kry Pyrenejského poloostrova. Souostroví tvoří asi 160 ostrovů ostrůvků.
Ostrov je nížinatý kromě severozápadního a východního pobřeží. Podél celého severozápadního pobřeží se táhne vysoké pohoří Sierra de Tramuntana u kterého 9 vrcholů přesahuje výšku 1000 m. Největší z nich, Puig Mayor, je se svými 1445 m nadmořské výšky nejvyšším vrcholem celého souostroví. Pohoří se táhne 80km v šířce 10 km. Ostatní území tvoří zvlněná nížina až na jednu výjimku. Uprostřed ostrova se nachází 500 m vysoký Puig de Randa. *
Zajímavé je, že na ostrově neteče žádná stalá řeka, pouze v deštivém nebo zimním obdobíse zaplňují zvaných "torrente". Těchto v létě vysychajících toků najdeme na ostrově přes osmdesát. Dříve čistě zemědělský ostrov musel využívat podzemní vody, proto nás hlavně kolem letiště upoutá mnoho vodních čerpadel na větrní pohon budovaných na začatku 19. století. Dnes jsou většinou zchátralá, žádné již není v provozu. V důsledku sucha na počátku 90. let se hladina podzemní vody snížila natolik, že se do ní provalila mořská voda a znehodnotila tak podzenmí zdroje na velké části ostrova. Pitná voda se dovážela z pevninského Španělska.
Na ostrově žije 702.000 obyvatel, z toho 304.000 v hlavní městě Palma de Mallorca.Další města jsou podstatně menší
Pohled na Palmu z lodě
Mallorca byla dříve čistě zemědělským ostrovem, dnes se ale zemědělstvím živí pouze 2% obyvatel. Nejvíce obyvatel je zaměstnán v cestovním ruchu - asi 60% a dalších 15% v průmyslu spojeném s turistikou. Dá se říci, že každý, ať už i soukromí podnikatelé se živí turismem. Ročně navštíví Mallorcu asi 8 miliónů turistů, nejvíc z nich je z Německa a Velké Británie, převážná část přilétá na letiště do Palmy. Celoroční tříminutový průměr vzletu přistání jednotlivých letadel (ve špičce je interval minutový) způsobil, že se stalo nejfrekventovanějším charterovým letištěm na světě. Další spojení s ostrovem zajišťují trajekty z Valencie do Barcelony.
Přírodopisné údaje:
Na strově je v horských oblastech bujná vegetace. V polohách po 500 m rostou hlavně jehličnany. Další vegetační pás je do 800 m a výše je tvořen listnatými lesy letních neboli středozemních dubů. Kromě divoké vegetace je na každém vhodném místě hor půda využita na pěstování oliv. V nížinné části jsou vrcholy kopečků většinou porostlé lesíky, v údolích je půda obdělávána. Hlavně zde pěstují mandlovníky, fíkovníky , dále meruňky, broskvoně a různé druhy citrusových plodů. Ze zeleniny zde pěstují brambory, rajčata, papriky, melounovité plody atd. Významné je dále pěstování vinné révy
Pohled na pláž z našeho hotelu ve večerních hodinách
Pláž v El Arenalu
Suvenýry a zajímavosti:
Perly- proslulý mallorský suvenýr. Vyrábí se v Manacoru. Základem je skleněná kulička potažená esencí z perleti. Perly jsou k nerozeznání od pravých perel, v jejich identifikaci se nezřídka zmýlí i odborníci.
Další suvenýry: Hrnčířské výrobky, Siurells (čti siurei), foukané sklo, kožené výrobky, výrobky z olivového dřeva……
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nikča Nikča | Web | 25. března 2014 v 22:08 | Reagovat

Moc pěkně napsané. S těma řekama jsem to vůbec nevěděla, takže jsem se dozvěděla něco nového :) Chtělo by to ještě doplnit fotkama. Teda alespoň mně se nic nezobrazuje...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.