MALÍČEK - Prodávání

29. prosince 2006 v 10:19 | Muninka:-) |  Základka
SOBOTNÍ DOPOLEDNE VE ZNAMENÍ PRODÁVÁNÍ
Chcete se stát prodavačkou nebo prodavačem? My jsme měli tu možnost si to na jeden den zkusit.
Je sobota ráno a my už nedočkavě čekáme, až konečně odbije devátá hodina, čili začne otevírací doba. Nejdříve se seznamujeme se všemi prostory prodejny Nec s.r.o. Chrudim, která prodává hračky, kočárky a dárkové sklo. Máme vykulené oči nad tím, kolik věcí a prostoru tu je. Netrvá dlouho a přichází první zákazník. My se tryskem a s úsměvem hrneme k pultu. Zdravíme a vyslovujeme "obchodnická" kouzelná slůvka: "Máte nějaké přání?" Paní říká, že by potřebovala pro vnučku bílou a krajkovanou dečku do hlubokého kočárku. S radostí a s myšlenkou, že to je opravdu jen dečka paní podáme hezky zabalenou věc. Vysvětlujeme jí, že to je dečka, která se hodí hlavně pro malá děcka a do jakéhokoliv kočárku. Po chvíli vysvětlování přijde čas na názornou ukázku. Zjišťujeme, že to není dečka, ale obrovská zavinovačka. Poté přichází pan vedoucí a ukazuje jinou, ale zato doopravdickou dečku. Paní platí a spokojeně odchází. Konečně máme chvilku klidu a tak jdeme svačit. Nestačíme to ani dojíst a už jsou tu další klienti. Tentokrát se chtějí podívat na kočárky. Tuto práci přenecháváme zkušenějšímu prodavači, jelikož kupující mají náročné požadavky týkající se funkcí kočárku a my tomu zatím moc nerozumíme. Pořád přichází a odchází další a další zákazníci a my se snažíme pomáhat. Občas také musíme zastat funkci chůvy, protože malé děti v obchodě otravují a ruší své rodiče, kteří se snaží vybrat něco pro své ratolesti.
V tomto povolání se nesetkáváme pouze s příjemnými a slušně vychovanými lidmi, ale také s těmi, kteří jsou arogantní, nepříjemní a velmi nevychovaní, dokonce si někteří myslí, že prodavači budou skákat, jak oni si pískají. Z toho jsme opravdu znechuceni.
Uteklo to jako voda a je tu dvanáctá hodina, takže zbývá jen uklidit cedule, zamknout a odejít domů. Cestou si povídáme a přemýšlíme o tom, jaké bylo to dnešní dopoledne a co nového jsme se dozvěděly a naučily. Pro zlepšení dobré nálady jsme si zazpívaly společně s rádiem písničku Pomáda.
Při této příležitosti jsme si nemohli nechat ujít rozhovor s jednatelkou firmy, která je zároveň prodavačkou, paní Monikou Netolickou. Dozvíte se věci, které se vám mohou hodit.
Co se vám líbí na práci prodavačky?
Jsem hodně komunikativní a mám ráda kontakt s lidmi. Proto je pro mě práce prodavačky, ale také jednatelky přímo ideální. S lidmi se setkávám každý den.
A co se vám naopak nelíbí?
Nelíbí se mi, že jsou lidé čím dál tím více agresivní a neurvalí. Někteří si myslí, že prodavač je někdo podřadný, na kterým si mohou vylít vztek. Naštěstí je takových pořád méně než těch, kteří jsou slušní a se kterými si ráda popovídám. Dále se mi nelíbí, že dnes lidé porovnávají naše tradiční české výrobky s výrobky z Číny, hlavně jejich ceny.
Setkala jste se někdy s naprosto nevhodným chováním zákazníka?
Ano, setkala. Myslím si, že obchod musí být na úrovni od prodavače i od klienta. Vzpomínám si, jak jednou přišla skupinka mladým mužů pro nějaký dárek a dlouho si vybírali a ptali se na cenu. Poté, co jsem jim cenu řekla, vypadla z nich věta "A vy jste k tomu taky?" To mě opravdu vyvedlo z míry, jak někteří mohou být neslušní.
Co myslíte, že je na této profesi nejtěžší?
Určitě vydržet a nenechat se odradit prvním "sprosťákem", který to dokáže opravdu znechutit. Také je potom těžké přesvědčit zákazníka o kvalitě zboží. V televizi často vidíme různé kontroly tržnic a lidé si to potom spojují se všemi obchody a jsou nedůvěřiví.
Toužila jste po práci prodavačky už od dětství?
O tom jsem nikdy nepřemýšlela, ale když jsem byla malá, tak jsem chtěla být veterinářkou. Ke zvířatům jsme měla vždycky blízko. Když mi bylo asi patnáct, chtěla jsem být cestovatelkou. To se mi tak napůl splnilo, protože manžel vlastní cestovní kancelář.
Pokud se chcete dozvědět více, stavte se přímo do obchodu Nec s.r.o., který sídlí na Masarykově nám. naproti městskému úřadu. Všichni pracovníci firmy vám rádi odpovědí na všechny vaše všetečné otázky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kukukatka kukukatka | Web | 13. dubna 2007 v 9:30 | Reagovat

líbí

2 nika nika | 8. června 2007 v 18:09 | Reagovat

naš članek?

3 Barman Barman | Web | 10. září 2017 v 19:34 | Reagovat

Muze levak hrat na normalni kytaru?

4 Levak Levak | Web | 23. září 2017 v 20:47 | Reagovat

Fakt?

5 Bart Bart | Web | 28. září 2017 v 10:03 | Reagovat

Doporucte mi nejake kytarove lekce

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.