Sedmiletá válka

29. prosince 2006 v 0:31 | Muninka:-) |  ◄ Referáty ►
Rakousko, Prusko, Rusko a Francie chtěly v 18. století ovládnout Evropu. Tento boj se stal vlastně pokračováním války o rakouské dědictví, která skončila v roce 1748. Žádná z evropských mocností však nebyla natolik silná, aby sama zvítězila, a tak se vytvářely aliance. Výsledkem byla znepokojivá rovnováha sil.
Rakousko, Francie, Švédsko, Rusko a Španělsko stálo proti Prusku, Velké Británii a Hannoversku. Rakousko chtělo znovu získat od Pruska Slezsko a Velká Británie a Francie už bojovaly o kolonie v Indii a Severní Americe. Války však stály mnoho peněz, času, zbraní a životů a vyčerpávaly zdroje bojujících států. Válka začala v roce 1756 a trvala sedm let. Zpočátku se zdálo, že nejvíce šancí na vítězství mají Rakousko a Francie. Britové se pod vedením mistra Pitta staršího spojili s Prusy. Pruská vítězství v roce 1757 v bitvách u Rossbachu (proti Francii), u Kolína (V ČR) a u Leuthenu (proti Rakousku) a v roce 1758 u Sarbinowa (proti Rusku) spolu s britským úspěchem nad Francií u Palásí v Indii a u Quebeku v Kanadě obnovily rovnováhu sil.
KONEC VÁLKY
V roce 1759 porazila britsko-pruská armáda Francouze u Mindenu
v Německu a britské námořnictvo porazilo francouzskou flotilu v zálivu u Quiberonu. V následujícím roce obsadili Britové Montreal v Kanadě a v roce 1761 musel William Pitt st. odstoupit, protože jeho politika se stala pro ostatní nepřijatelnou. Po smrti ruské carevny Alžběty (1762) stáhl nový car Petr III. ruské jednotky z bojů. Nepřátelství však neskončilo. Ve skutečnosti ho ukončily obrovské náklady a zkáza, jimiž byly postiženy všechny zúčastněné strany.
Vládu měli nyní v rukou ministři a diplomati a po tak dlouhém utrpení mnohé země raději vyjednávaly, než bojovaly. V roce 1763 se v pařížské smlouvě (Pařížský mír) dohodly, že Velká Británie dostane francouzské území v Kanadě a Indii, zatímco Prusko si ponechá bohaté Slezsko.
HODNICENÍ: Práce se mi zpracovávala velmi dobře. K tématu bylo všude hodně přehledně zpracovaných informací. Nejvíc jsem čerpala z encyklopedie Historie světa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.