Středověký život ve městě

29. prosince 2006 v 0:23 | Muninka:-) |  ◄ Referáty ►
Za hradbami
Městskou branou vstupoval člověk do míst, kde lidé žili zcela jinak než na venkově. Město tvořila síť úzkých a někdy křivolakých uliček, jež ústily na náměstí. Na něm stála radnice. Byl tu i hlavní městský kostel. Domy kolem náměstí vlastnili nejbohatší měšťané - patriciát. Patřili mezi ně obchodníci s luxusním zbožím, látkami a kořením či majitelé výnosných řemeslných dílen.
Také právně bylo město jiným světem. Města dostávala od svých zakladatelů, jimiž byl panovník, ale také šlechta anebo církev, řadu výsad(privilegií). Ty si mohla také později zakoupit. Časem si vymohla i vlastní samosprávu. V čele města byl purkmistr se sborem městských radních - konšelů.
- městskou radu volili jen ti, kteří byli plnoprávní. Znamenalo to, že vlastnili ve městě dům.
- nezámožní řemeslníci a obchodníci tvořili střední vrstvu
- tovaryši, námezdní dělníci, žebráci a nemajetní lidé patřili k městské chudině
CECHY
Řemeslníci, kteří provozovali stejný druh řemesla se sdružovali do oborových spolků, které se nazývali cechy. Cechy byly zárukou kvality výrobků každého jejich člena a zároveň dbaly o to, aby hladina cen a mezd byla v rámci oboru všude stejná. I obchodníci se sdružovali do cechů, které měli dohlížet na poctivé obchodování.
SDRUŽOVÁNÍ DO CECHŮ
Většinu cechu tvořili muži. Každý uchazeč o členství v cechu musel pracovat sedm let jako učedník u mistra řemeslníka. Poté musel vyrobit samostatné dílo. Bylo-li dostatečně zdařilé, stal se členem cechu jako kvalifikovaný tovaryš. Pouze několika málo tovaryšům se podařilo stát se mistry.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.