Karel Svoboda spáchal sebevraždu

29. ledna 2007 v 18:39 | Muninka:-) |  ☺ Aktuality ☺
Karel Svoboda (68) známý a uznávaný hudební skladatel, spáchal s největší pravděpodobností v neděli večer sebevraždu. V pondělí o tom Novinky informovala středočeská policejní mluvčí Soňa Budská s tím, že pokud se tato verze potvrdí, policie případ odloží a na přání rodiny už o jeho podrobnostech nebude informovat.

NEJVĚTŠÍ HITY KARLA SVOBODY

LÁSKO MÁ, JÁ STŮŇU
VČELKA MÁJA
LADY KARNEVAL
STÍN KATEDRÁL
ČAU LÁSKO
KDEPAK TY PTÁČKU HNÍZDO MÁŠ
hudba k seriálům NÁVŠTĚVNÍCI, LÉTAJÍCÍ ČESTMÍR, CIRKUS HUMBERTO, DOBRODRUŽSTVÍ KRIMINALISTIKY
Tělo skladatele našla večer na zahradě domu v Jevanech u Prahy jeho manželka Vendula Svobodová.
"Všechny zjištěné okolnosti jednoznačně ukazují, že pan Svoboda spáchal sebevraždu svojí legálně drženou zbraní," řekla Novinkám Budská. Na místě tragédie podle ní pracovali policejní specialisté i soudní lékař.
"Jestliže se verze o sebevraždě potvrdí, případ bude standardně odložen a policie žádné další informace na žádost rodiny zveřejňovat nebude," doplnila policejní mluvčí. Během pondělka se uskuteční soudní pitva.

Podle Gotta musel mít silné pohnutky

"Žádné podrobnosti o tom nemám. Nevím, jak se to stalo a je to pro mě velký šok. Karel byl člověk, který naplno a nádherně žil a uměl. Bylo to geniální člověk. Asi tam musely být nějaké velké, silné pohnutky," řekl Frekvenci 1 zpěvák Karel Gott.
Svoboda, jenž začínal v 60. letech s bigbeatem v kapele Mefisto, je autorem největších hitů Karla Gotta, jako byla písně Lady Carneval, Mistrál, Láska bláznivá nebo Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš, titulní to melodii z filmu Tři oříšky pro Popelku. Marta Kubišová zpívala jeho Nechte zvony znít, pro Lucii Bílou napsal píseň Jsi můj pán, Jiří Korn proslavil jeho Yvetu a Hana Zagorová Gvendolínu.
Složil však také hudbu k řadě českých filmů (naposled Milenci a vrazi a Rebelové) a televizních seriálů, jako byly Cirkus Humberto, Létající Čestmír nebo Návštěvníci a Rodinná pouta. Psal i hudbu k pohádkám, tou poslední zůstane Z pekla štěstí. Největší úspěchy mu přinesla Včelka Mája, za kterou dostal v Německu pět zlatých desek od firmy Polydor. Supraphon mu udělil diamantovou desku za více než 10 miliónů prodaných nosičů.
S manželkou Vendulou měl Svoboda syna Jakuba. Svoboda se podruhé oženil v 90. letech. Jejich první dítě, dcera Klára, podlehla na přelomu tisíciletí leukémii. Z předchozího manželství má Svoboda dvě dospělé děti, 36letou dceru Janu a 26letého syna Petra.

Důvodem mohlo být zdraví

Není vyloučeno, že důvodem činu Svobody byl jeho zdravotní stav. Podle svého okolí byl v poslední době velmi unavený, velmi zhubl a chodil stále k lékaři.
Ohledně zdraví se o Svobodovi naposledy mluvilo v roce 2003, kdy zkolaboval na křtu CD v klubu Duplex. Lékaři ho tehdy odvezli na chirurgii, měl silné bolesti břicha, které zřejmě souvisely s jeho vředovou nemocí.
"Člověk by neměl svoji práci platit zdravím. Platíte-li časem, je to náročné, protože čas se nevrátí. Ale přijdete-li nakonec o zdraví, nemůžete už dělat vůbec nic. A to by bylo v mém případě hrozné. Nedovedu si představit, že bych nemohl pracovat, protože práce je pro mne největším koníčkem," řekl krátce po kolapsu Svoboda.

Poslední muzikál

Posledním dílem, které Svoboda uvedl je muzikál Golem. Stihl ho napsat zhruba za půl roku. Právě kvůli práci na Golemu se zřejmě jeho zdraví zhoršilo. U kritiky ale neměl Golem příliš velký úspěch.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 David David | E-mail | Web | 8. února 2007 v 12:03 | Reagovat

je to velka skoda ze spachall sebevrazdu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.