Druhy platebních karet

15. dubna 2007 v 16:55 | Muninka:-) |  ◄ Referáty ►
Platební karty - kolik druhů existuje?
Co je to platební karta?
Termín, který označuje malou, obvykle plastovou kartu s údaji identifikujícími jejího majitele. V nejširším pojetí se může jednat o jméno, příjmení, fotografii, podpis, magnetický proužek, ale i čip nebo třeba otisk palce. Pomocí karty je prováděna identifikace držitele karty a jeho autorizace ke vstupu, úhradě služeb či zboží a podobně.
Druhy karet
Platební karty lze dělit z mnoha různých hledisek dle:
- způsobu zúčtování
- způsobu provedení
- vydávající asociace
- použitelnosti
- technologie
Podíváme-li se na členění podle asociace, která kartu vydává, pak mezi nejznámější karetní společnosti patří Eurocard / Mastercard, Maestro a VISA. Dále karty emitují společnosti American Express, Japan Credit Bureau či Diners´ Club International.
Základním kritériem při členění karet je tvz. způsob zúčtování, podle kterého můžeme platební karty rozdělit na:
- Debetní - jedná se o kartu, kterou lze platit u obchodníka nebo vybírat z bankomatu, pokud je na účtu, ke kterému byla karta vydána, dostatek peněz. K zúčtování dochází většinou chvíli po provedené transakci maximálně několik dní či týden. Banka odečte danou částku přímo z účtu klienta.
- Kreditní - kartou můžete nakupovat zboží nebo služby na úvěr. K zúčtování dochází až po určité bankou stanovené době. Úvěr se čerpá prostřednictvím revolvingového (opakujícího se) úvěrového limitu, který se bnovuje automaticky po splacení dlužné částky. Banky stanovují minimální výši splátky úvěru (obvykle 5 - 10 % z dlužné částky) a úvěrový limit (podle bonity klienta).
- Charge - fungují obdobně jaké kreditní karty. Charge kartou však nenakupujete na úvěr. Při zúčtování, které je také stanovené k určitému datu (obvykle 14 - 30 dní), musíte splatit jednorázově celou dlužnou sumu. Z čerpané částky není účtován žádný úrok.
- Nákupní úvěrové - jedná se o kreditní karty, které však vydávají nebankovní instituce.
Jinak lze platební karty členit podle jejich použitelnosti:
- domácí (tuzemské) karty - pro výběr v bankomatech a platbu v obchodech na území domácí země. Banky však od jejich vydávání v posledních letech již upouštějí
- mezinárodní karty - rozšířená platnost karty nejen pro tuzemsko, ale i pro zahraničí.
Podle způsobu provedení můžeme karty rozdělit na:
- Embosované - jedná se o platební karty s tzv. reliéfním (plastickým) písmem. Karty umožňují nakupovat i v prodejnách, které nejsou vybaveny elektronickým terminálem. Obchodník používá tzv. žehličku (imprinter - mechanický snímač), který sejme otisk všech údajů vyražených na kartě a zákazník údaje potvrdí svým podpisem. Na základě toho pak obchodník zúčtuje platbu. Embosované karty lze používat na více místech než karty elektronické.
- Elektronické - nejčastěji používané karty. Banky je většinou vydávají k účtu zdarma. Jsou určeny především k výběrům z bankomatu a pro platby u obchodníků, kteří mají elektronický platební terminál. Nevýhodou je jejich zatím omezená použitelnost u plateb v prodejnách.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anča Anča | 5. června 2007 v 16:15 | Reagovat

Díky moc za tenhle referát... Moc mi pomohl!!!!! :o))

2 Gandalf Gandalf | 11. srpna 2016 v 9:40 | Reagovat

Plastové karty s nevšedními tvary:

http://www.perfectcards.cz/nase-produkty/hlavni-typy-plastovych-karet/plastove-karty-nestandartnich-tvaru/

3 Lamys Lamys | 11. října 2016 v 9:22 | Reagovat

Podsvícené RFID čtečky jsou moderním způsobem identifikace osob:

https://www.puhy.cz/sebury-lr-110-em-podsvicena-rfid-ctecka-acm-12-wg26-ip65-127443.html

4 Pivko Pivko | Web | 10. září 2017 v 20:15 | Reagovat

Muze levak hrat na normalni kytaru?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.