O Hamzovce

30. března 2008 v 12:22 | Muninka:-) |  ♥ MOJE ♥
...aneb co jsem psala do školního časopisu...

Hamzova léčebna
Skoro každý z nás v dnešní době má nějaké zdravotní potíže, někoho trápí každoročně chřipka, někdo má různé alergie a někdo má taky postižení pohybového typu, tzn. že ho trápí problémy s kostmi. A přesně tento problém pomáhají léčit v Hamzově odborné léčebně Košumberk v Luži. Já jsem měla to štěstí v neštěstí a mohla jsem tam příjemně strávit šest týdnů.
Moje přípravy na pobyt byly nekonečné. S sebou jsem potřebovala spoustu věcí, které doma vůbec nepotřebuji. Nakonec jsem se ale vypravila se třemi kufry a vzhůru do Luže.
První dojem byl dost odrazující. Při příjmu si mě pan primář podrobně vyšetřil, při některých vyšetřeních jsem se necítila zrovna jako pacient, který se má zde léčit se zády, protože to, co mi vyšetřoval, rozhodně nebyly záda ?. Zeptal se mě na všechny možné otázky a řekl mi všechny podstatné věci. Ta nejpodstatnější (alespoň pro mě) byla, že já jakožto pacient, kterému nebylo patnáct, mám zakázáno chodit kamkoliv ven bez dozoru. To mě dost zarazilo, protože představa, že budu šest týdnu zavřená v jednom domě, byla strašná. Pak přišla řada ukázat mi všechny prostory. Budova na pavilonu M je vcelku pěkná, i když normálně se pacienti s tímto onemocněním léčí na pavilonu E, který se ale teď opravuje. Můj pokoj jsem první den měla sama pro sebe, potom druhý den přijela moje spolubydlící. Sestřičky mi všechno vysvětlily a řekly mi, kdy mám kam jít. Taky jsem poznala mojí fyzioterapeutku, která mi za celý pobyt moc pomáhala. Fyzioterapeut je člověk, který s vámi cvičí, stará se o to, abyste měli procedury tak, jak vám to vyhovuje a chodí s vámi na všechna vyšetření, zkoušky korzetu a tak dále.
A jak vypadá takový normální den v Hamzové léčebně? Budíček je v 6:30, poté se trochu pouklidí pokoje a jde se na snídani, která je v 7:30. V osm hodin jdou pacienti z prvního stupně do školy, ostatní mají individuální cvičení a procedury. V 10:30 se ve škole vystřídá první stupeň s druhým. Pokaždé jsou jen dvě hodiny denně, v úterý čtyři hodiny. Ve 12:00 je oběd. Po obědě máme všichni individuální program, většinou chodíme na vodoléčbu do bazénu, nebo si jen tak povídáme, hrajeme karty a koukáme na DVD. V 15:00 je svačina, po které můžeme jít my nepatnáctiletí s vychovatelem ven nebo do krámu, ale většině se s vychovatelem nikam jít nechce, a tak radši zase koukáme na televizi nebo máme vodoléčbu v teplém bazénu, který má vždy okolo 35 OC. Do večera pak už jenom děláme blbosti nebo velký rozruch. Takže jako doma ?. Večeře je v 18:00. Večer můžeme dělat, co chceme. Spát se chodí podle toho, kdo má noční službu. Pokud je sestra v dobrém rozmaru, nechá nás, jak dlouho chceme, ale nesmíme být moc hluční, protože nad námi se léčí malí pacienti s maminkami a chodí spát už hodně brzo. Pokud má ale službu tzv. "sestra semetryka", můžeme být jakkoliv hodní a tiší, ale stejně jdeme spát už v deset.
Pokud byste někdy měli do Hamzovi léčebny jet, je důležité, aby zde s vámi byli dobří lidé, se kterými si budete rozumět. Já naštěstí chytla hrozně dobré lidi, se kterými jsme byli fajn parta. Našla jsem si tam fajn kamarády. Doufám, že se ještě někdy sejdeme.
Všem, co někdy pojedou do "Hamzovky" přeji hlavně hodně zdraví a štěstí na lidi.
Pár rad pro přežití pobytu (z vlastní zkušenosti):
- S sebou si kromě předepsaných věci vezměte i nějaké jídlo a hlavně pití, jelikož pokud nejste zrovna velkým jedlíkem hovězího masa a hnědých omáček, moc se tu nenajíte. Hovězí s omáčkou je tu na talíři skoro každý den. Ale hlavně neříkejte nahlas, jak je to nedobré, nebo vás budou kuchařky nesnášet.
- Při jakékoliv otázce ze strany doktorů a sestřiček odpovídejte co nejpravdivěji, i když vám to bude nepříjemné. Svou odpověď si ale rozmyslete, než řeknete nějakou blbost a budou na vás koukat jako na pitomce.
- Sami od sebe nezačínejte před doktory mluvit o škole. To je ta nejhorší konverzace ze všech, při které si připadáte jako ze zvláštní školy, když doktor začne mluvit, jaké on měl za svých mladých let známky.
- Nelekněte se prvního dojmu, který nebude nijak vábivý
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Slečna.Tečka Slečna.Tečka | E-mail | 12. května 2009 v 19:36 | Reagovat

Ahoj... prosím tě, chtěla jsem se zeptat... Myslíš že by bylo možné si nechat udělat korzet? a kolik by to asi tak stálo? Prosím tě, kdyžtak mi odepiš na muj mejl: Slecna.Tecka@seznam.cz

2 Muni Muni | 16. června 2009 v 10:14 | Reagovat

No, myslim, že jen tak to asi nepujde :) musiš mít papír od doktora ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.