Antimon

6. listopadu 2010 v 12:15 | Monča :) |  ◄ Referáty ►
Antimon
Antimon (latinsky Stibium) je stříbrolesklý kovový až polokovový prvek, známý již od starověku. Ve sloučeninách se vyskytuje v mocenstvích Sb-3, Sb+3, Sb+4 a Sb+5.
Antimon stojí v elektrochemické řadě napětí kovů až za vodíkem a proto se rozpouští pouze působením silných minerálních oxidačních kyselin. Velmi rychle se také rozpouští především v kyselině chlorovodíkové za přítomnosti i malých množství oxidačních činidel (HNO3, H2O2…). Reaguje s halogeny, sulfanem a (sirovodíkem). Za tepla se slučuje se sírou, fosforem, arsenem a dalšími prvky. Při zahřívání s oxidačními činidly (např. dusičnany, chlorečnany) vybuchuje práškový antimon za vzniku solí kyseliny antimoničné.
Kovový antimon se vykytuje v několika alotropických modifikacích: modro-bílý kovový antimon a nestálé nekovové formy žlutého a černého antimonu.

Výskyt

Antimon je v zemské kůře poměrně vzácným prvkem. Průměrný obsah činí pouze 0,2 - 1 ppm (mg/kg). V mořské vodě činí jeho koncentrace pouze 0,3 mikrogramy v jednom litru. Předpokládá se, že ve vesmíru připadá na jeden atom antimonu přibližně 300 miliard atomů vodíku.
Hlavní rudou antimonu je antimonit (Sb2S3), z něhož se vyrábí antimon pražením a následnou redukcí uhlím. Dalšími minerály antimonu je ullmannit o složení NiSbS, breithauptit NiSb, dyskrazit Ag3Sb, pyrargyrit Ag3SbS3, boulangerit 5PbS.2 Sb2S3, jamesonit 2 PbS.Sb2S3 a například stefanit 5 Ag2S.Sb2S3. Vzácně se v přírodě můžeme setkat i s elementárním, kovovým antimonem. Obvykle je také přítomen jako příměs v rudách stříbra, mědi a olova.

Využití:
Antimon je používán v polovodičovém průmyslu ve výrobě diod, a infračervených detektorů. Nejvíce důležité použití kovu antimonu je jako hardener ve vedení pro akumulátorové baterie. Významné uplatnění nalézá jako složky různých slitin. Obvykle v nich však tvoří pouze minoritní součást, která pouze zlepšuje vlastnosti základní slitiny - např. zvýšení mechanické pevnosti a odolnosti proti chemickým vlivům. Používá se ve výrobě elektronických prvků, barviv a keramických materiálů. Další významné použití je využití sulfidu antimoničného při výrobě kaučuku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 chemieprvku chemieprvku | Web | 1. srpna 2012 v 11:03 | Reagovat

Antimonit byl hlavní rudou antimonu před mnoha lety, dnes je nejdůležitějším užitkovým nerostem čínský tetraedrit Cu3(SbS3)2. Pozor při opisování z Wiki, mají tam spoustu zastaralých údajů.

2 Jackeline Jackeline | Web | 28. září 2017 v 9:39 | Reagovat

WOW

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.